Zadzwoń: +48 774651939    E-mail: info@parafia-ozimek.pl

Znajdź nas :

 Dozynki Parafialne

Dożynki Parafialne.17.09.2023 - zobacz ZDJĘCIA

W niedzielę 17 września br. w naszej parafii obchodzimy doroczne dożynki. Suma dożynkowa będzie odprawiona na Mszy św. o godz. 9.30.

Rolnicy mają co roku swoje święto, tzw. Dożynki. Jest to Święto Plonów, podczas którego dziękuje się za udane żniwa i wszystkie plony, które udało się zebrać z pola. Dawniej tradycja obchodzenia dożynek była niezwykle bogata i ciekawa. Warto wiedzieć jak współcześnie obchodzi się święto. Dożynki to wspaniała forma podziękowania za zbiory. Wszyscy, którzy zajmują się uprawą ziemi, chętnie biorą w nich udział. Tradycje związane z obchodzeniem Święta Plonów są szczególnie mocno zachowane na wsiach. Dożynki obchodziło się w pierwszy dzień jesieni, czyli 23 września. Współcześnie, zazwyczaj organizuje się je w wybraną niedzielę września (rzadziej sierpnia) po zakończeniu żniw. Jest to czas zwieńczenia ciężkiej pracy. Po Dożynkach rolnicy mogą skupić się np. na zakupie zamiennych części do ciągników, części do pługów oraz części do kombajnów, by maszyny te były gotowe na przyszły sezon. Można wyróżnić wiele zwyczajów, które dotyczą obchodzenia dożynek. Mogą one mieć charakter świecki, ludowy lub religijny. Zgodnie z tradycją, cały obrzęd prowadzi Starosta i Starościna. Na początku wznosi się specjalny wieniec dożynkowy, który wcześniej wykonuje się z warzyw, owoców, zbóż oraz kwiatów. Następnie Starości wręczają Gospodarzowi święta, bochenek chleba, który upieczono tylko i wyłącznie z mąki, pochodzącej z ostatnich żniw. Jeśli dożynki mają charakter religijny, Gospodarzem jest kapłan, jeśli jednak są one świeckie, funkcję tę pełni przedstawiciel lokalnej władzy. Po podarowaniu bochenka chleba, składa się dary pochodzące z ostatnich zbiorów. Zazwyczaj są to owoce, warzywa i zioła, które mają zaprezentować największe osiągnięcia lokalnych rolników. Podczas dożynek o charakterze religijnym, ma miejsce także specjalny obrzęd liturgiczny. Święto zazwyczaj kończy się ludowym festynem.