Jakub i Jan przychodzą do Jezusa, aby wyrazić swoje pragnienie, prośbę: "Nauczycielu, pragniemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy (...) Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie". Odpowiedź Jezusa jest bardzo konkretna: "Nie wiecie, o co prosicie”. Inaczej mówiąc: nie wiecie o co prosić, co naprawdę jest dla was ważne i potrzebne. Po tym pytaniu Jezus pokazuje o co prosić i co jest wartościowe: służba, czyli bycie przy drugim człowieku. Władza i stanowiska, które posiadamy mają być przepełnione służbą a ona ma być nierozłącznie związana z empatią czyli współodczuwaniem. Służyć to współodczuwać, umieć postawić siebie na miejscu drugiego człowieka, umieć wczuć się w jego serce, otoczyć miłością i bliskością. Jezus dzisiaj właśnie na tę cechę szczególnie zwraca uwagę. “Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz poddanego próbie pod każdym względem podobnie jak my – z wyjątkiem grzechu”. On sam jest tym, który jest blisko, który służy, współodczuwa. Jezus nawet doświadcza skrajnego cierpienia, aby być blisko, aby współodczuwać, aby służyć. O co więc my mamy prosić? Myślę, że właśnie o doświadczenie takich relacji w których obecna jest służba i współodczuwanie. Wchodząc w czas jesienny, czas w którym coraz więcej wątków związanych ze śmiercią, przemijaniem, czas zatrzymania, większej ciemności, wycofania, potrzebujemy jeszcze bardziej bliskości Boga i drugiego człowieka, potrzebujemy służby i empatii, bliskości współodczuwającej. Nie warto prosić o zaszczyty, o wysokie stanowiska, ale o doświadczenie służby, empatii, bliskości. Tego najbardziej każdy z nas potrzebuje, ale to jest też największym darem, który my możemy dać innym. Sprawowanie władzy w domu, pracy, wspólnotach bez empatii staje się bardzo raniąca. Pomyślmy więc dzisiaj, o co chcielibyśmy prosić Jezusa? Może warto poprosić o serce empatyczne, serce potrafiące służyć? Może warto poprosić byśmy tej jesieni sami doświadczyli empatii i służby ze strony tych którzy nas otaczają.